Що означають різні специфікації розмірів велосипедних шин?

У наші дні всі покришки мають позначення, що відповідають стандарту ETRTO (European Tire and Rim Technical Organization). Застарілі англійські та французькі позначення також часто можна знайти у специфікаціях.


За таблицею ETRTO позначення 37-622 означає, що ширина покришки складає 37 мм, а її внутрішній діаметр — 622 мм. Ці виміри точні та підпорядковуються чіткій класифікації ободів.
Дюймові позначення (наприклад, 28х1.4) вказують на приблизний зовнішній діаметр (28 дюймів) та ширину покришки (1.4 дюйми). Часто можна зустріти інші дюймові позначення, такі як 28х1⅝х1⅜ (приблизний зовнішній діаметр х висота х ширина покришки).


Дюймовим позначенням не вистачає точності. Наприклад, діаметри 559 мм (МТБ), 571 мм (тріатлон) та 590 мм (туризм) відповідають 26-дюймовому розміру. Обидва позначення 622 та 635 мм вказують на 28-дюймове колесо. Що ще більш дивно, покришки з внутрішнім діаметром 630 мм класифікуються як 27-дюймові.


Ця класифікація походить з часів покришкових гальм. Тоді точний зовнішній діаметр задавало гальмо, що терло об центральну доріжку покришки, а вже виходячи з її ширини, внутрішній діаметр підбирався за залишковим принципом.


Дюймові позначення широко розповсюджені у світі МТБ та в англомовних країнах. Таким чином, ми продовжимо використовувати ці позначення на всіх наших шинах, але тільки у десятковому запису, наприклад, 26х2.25. Досвід показує, що сьогодні небагато хто знайомий з частковим дробом, таким як 28х1⅝х1⅜.


Кілька років тому назад з'явилися 29-дюймові покришки для МТБ. Їхній внутрішній діаметр складає 622 мм, відомий в Європі як 28 дюймів.


Новітній розмір покришок — 27.5 дюймів. Він підходить велосипедистам, для яких 29-дюймові колеса занадто великі, а 26-дюймові з яких-небудь причин не підходять. Це, наприклад, справедливо для велосипедів маленької ростовки з довгим ходом підвіски. Внутрішній діаметр 27.5-дюймової покришки складає 584 мм і він ідентичний старому французькому стандарту 650B.


Французькі позначення (такі, як 700х35С) вказують приблизний зовнішній діаметр (700 мм) та ширину (35 мм). Літера у кінці означає внутрішній діаметр шини. У цьому випадку С означає 622 мм. У ці дні французькі позначення не використовуються для абсолютно всіх покришок, тож, наприклад, на шинах для гірських велосипедів їх не зустрінеш.